Nemzeti mézbolt
- Ahol magyar méz kapható -








Méz fajták

Akácméz

Enyhén zamatos, kellemes ízű mézfajta. Megjelenése a világostól az aranysárgáig és a víztisztától a zöldes áranyalatig is előfordul. Alacsony szőlőcukor tartalma miatt sokáig folyékony marad, s fajtatisztaságtól függően akár több évig sem kristályosodik. Nagyon alacsony pollen tartalma elenére mégis ez a legkeresettebb mézfajta.

Hazánkban nagy tömegben virágzik és az időjárástól függően jól vagy egyáltalán nem mézel. A korai rügyfakadás miatt gyakran szenved fagykárt, ami ilyenkor a méztermést teljes egészében eltörölheti.

Az akácfa Európában nem őshonos fajta, ezért inváziós fajnak tekintik, s rá is szolgál erre amiért meglehetősen agresszív módon képes terjedni. Gyökérhajtásai képesek 10-20-30 métereket a föld alatt megtenni és ott új föld feletti növényt nevelni, de magról is szépen szaporodik. Eredetileg észak-Amerikából hozták be az 1700-as évek elején országunkba az alföldi futóhomok megkötésére. Akkor jó ötletnek tűnt, bár mostanra az egész országban elterjedt és sok helyen veszélyezteti az őshonos növényeket. Igazából hasznos volt, mert tényleg jól megfogta a futóhomokot, bár ha akkor nem szántják fel a rengeteg földterületet és nem csapolják le az árteres mocsarakat akkor nem is lett volna futóhomok amit meg kellett volna állítani.
Ha már itt van az akác akkor használjuk ki, hogy nagy mennyiségű virágaiból méz alapanyagot szolgáltat a méheknek és így az emberek is élvezhetik azt.
Akác virág

Akác virág



Hársméz

Nagyon édes, erősen zamatos, enyhén mentás ízű mézfajta. Megjelenése a világoszöldtől a sárgás világos barnáig terjed. Meghűléses betegségeknél előszeretettel alkalmazzák, de nyugtató hatása is ismert.
Közepes szőlőcukor tartalma miatt 1-2 hónap alatt megindul a kristályosodás. Virágpor tartalma az akáchoz képest jelentős.
A hársfa hazánkban nagy tömegben Somogyban 4-5000 hektáron található. Párás időben nagyon jól mézel.
Városokban is sok helyen ültetett hársfa csoportokról és a gyakran azonos időben virágzó bálványfa és még néhol található akácról (ha tavasszal elfagyott az akác és a másodvirágzásról), valamint kerti virágokról gyűjtenek a méhek, ezért egy nagyon zamatos ízletes méz lehet a végeredmény.
Hárs virág

Hárs virág



Repceméz

Karakteres, leginkább a szőlőcukorra hasonlító ízű mézfajta. Általában krémes (finom kristályos) állapotban találkozhatunk vele. Megjelenése fehértől a csontszínig terjed. A magas szőlőcukor tartalma miatt kristályosodik olyan gyorsan, sokszor akár néhány nap alatt is. S ha a méhész nem volt elég gyors akkor az bizony bekötött neki a lépbe amit onnan már nagyon nehéz utána kipergetni.
Az emberek általában nem ismerik ezt a mézfajtát, mert a repce az igazából olaj termelésre és takarmányra termesztett növény. Pedig egy könnyen kenhető nem lecsöpögő mézfajta, ami ráadásul nagyos alacsony savszinttel rendelkezik, ezért gyomorbántalmakkal élők is fogyaszthatják. Az illata megosztó az emberek körében.

A repce szántóföldi növény, általában nagy táblákban monokultúrás termelésben termesztik.
Repce virág

Repce virág



Aranyvesszőméz

Erős illatú, nagyon zamatos, aromás, fűszeres ízű mézfajta, felfedezhető benne egy enyhe mentás íz is. Viszonylag gyorsan kristályosodik. Megjelenése a világosbarnától-sötétbarnáig terjed. A növény és méze máj és vesetisztító, idegnyugtató, immunerősítő hatású.
Szintén özönnövénynek, inváziós fajtának tekintik. Hazánkban a Kis-Balaton valamint a Tihanyi-félsziget és környékén nagy mennyiségben fordul elő, de árterekben is szép számban található. Ezenkívül mivel nem igényes a talajra így gyakorlatilag bárhol találkozhatunk vele.
Aranyvessző virág

Aranyvessző virág



Vegyes méz

Talán ennek a méznek a legnehezebb a megfogalmazása. Ha a mézben egyik növényfaj virágpora sincs túlsúlyban, akkor a méz vegyes virágméz. Ha viszont 1-2-3 növény virágpora van túlnyomó többségben benne akkor az vegyes méz. Ez utóbbi akkor fordulhat elő ha a méhek 1-2-3 növényről egy időben gyűjtenek vagy a méhész nem szedte el a mézet a két virágzás között, így az vegyes méz lett.
Megjelenése a világos sárgásbarnától egészen a sötétbarnáig terjed. Íze az erőteljestől a zamatosig előfordulhat. Színe és íze a virágokról begyűjtött nektároktól és azok arányától függ.Általában hamar (2-4 hét) alatt kristályosodik. Vannak vegyes mézek amik néhány nap alatt. Ez utóbbi nagy mennyiségben tartalmazhat napraforgó mézet.
Vegyes virágok

Vegyes virágok



Napraforgóméz

Megjelenése a világossárgától a narancssárgáig terjed. Gyorsan (1-2 hét) kristályosodó mézfajta.
Íze erőteljes, jellegzetes. A többi mézhez képest savasabb, mely segíti az emésztést.
Kristályosodása durvaszemcsés nehezen oldódó, színe a citromos-narancs vagy egyszerűen csak mustár színű.
Sütéshez-főzéshez kirstálycukor helyett nagyon ajánlható, mert nem nyomja el az étel ízét.
A napraforgó szántóföldi növény, általában nagy táblákban monokultúrás termelésben termesztik, hasonlóan a repcéhez ez is olaj és takarmány növény.
Napraforgó virág

Napraforgó virág



Krém méz

Szinte bármelyik mézből lehet krémmézet készíteni. Ehhez egy már kristályosodó mézet un. oltómézet kell hozzá keverni, majd több héten keresztül kevergetni. Nem túl izgalmas feladat ennek elkészítése, de az íz és az újszerű állag ami könnyen kenhető és nem folyik le a kenyérről, sok esetben kárpótol a befektetett munkáért.
Krém méz

Krém méz





© 2018-2024 - Nemzetimezbolt.hu


Hirdetési partnerek:

Kattints a hirdetésre
Kattints ide


LinkTár.hu