Nemzeti mézbolt
- Ahol magyar méz kapható -








Kérdések - Válaszok


Méz - Nektár

Sokan tévesen mondják, hogy a méhecskék gyűjtik a mézet. Hát bizony a méhek nem mézet gyűjtenek, hanem nektárt, mert a virágokban nem méz van hanem nektár. Majd ezt a nektárt felszívják a mézhólyagjukba és így viszik haza a kaptárukba és ott kiürítik egy üres sejtbe. Innentől a kaptárban dolgozó méhek átveszik és a mézgyomrukban (mézhólyagban) többször átpakolják a sejtek között, közben enzimeket adnak hozzá, szárítják vagyis csökkentik a víztartalmát egészen addig amíg 17-18 %-ra lecsökken, majd ezután lefedik a sejteket és így tárolják a most már kész mézet.

Bio méz

Ez egy kicsit magyarázatra szorul és ezért beszélek is róla. Szóval a bioméz és nem bioméz között, sok esetben csak az ára és a megnevezése a különbség (tisztelet az igazi bioméhésznek). A bioméhészet a hivatalos, de nem teljes körű magyarázat szerint olyan helyen méhészkedik ahol nincsenek növényvédő szeres mezőgazdasági területek, forgalmas utak, gyárak, stb. továbbá nem használ műanyag kaptárt, műanyag kereteket, valamit gyógyszereket a méhek egészségének megőrzése végett. Időnként ellenőrzik is őket. Sajnos a tökéletesen tiszta terület már sehol sem fordul elő a világon, mert az emberiség mindent össze szennyezett, ezért már csak arról lehet inkább beszélni, hogy hol van kevésbe szennyezett terület. Én úgy gondolom, hogy aki tisztességesen méhészkedik és csak olyan védekező anyagokat használ amik a bioméhészetben is elfogadottak az már felér egy bioméhészettel. Ezért kezdtem azzal, hogy nem sok a különbség. Majd folytatom.

Méh - Darázs

Hogyan is néz ki egy méh. Ez is egy kicsit magyarázatra szorul. A félreértés onnan indul, hogy a modern szépség és csillogás világában nehéz egy sötétbarna színű kis rovart egy aranyos kis mosolygós méhecskének beállítani.
Ezért elkezdték a sárga-fekete csíkos rovart (vagyis darazsat) lépten nyomom mutogatni még a "Mézengúz" című filmben is sárga-fekete méhecskét mutatnak amikor valójában a házi méh aki a mézet termeli, az nem sárga-fekete. Ez egy nagyon is valós probléma hiszen Németországban a nagy méhészeti nyomás hatására védetté tették a darazsat, mert a hivatali döntéshozók nem tudják megkülönböztetni a méhet a darázstól.
Az alábbi két fotóval megpróbálom megmutatni, hogy melyik milyen :
Méh:

Darázs:



Méhpempő



Méhméreg



Kaptár



Mézpergető



Virágpor - Pollen



Méhszurok - Propolisz



Méhviasz

A méhviasz egy természetes viasz, melyet a mézet termelő méhek saját viaszmirigyeikkel állítják elő, mely ekkor még teljesen áttetsző. Majd ezt rágásukkal képlékennyé teszik melytől kifehéredik. Ezt a viaszt lépek építésénél használják fel. Ez a viaszanyag nagyon rugalmas és tökéletes vízlepergető hatással rendelkezik. A méhek a sejtek használata közben raktároznak benne virágport, és a felületét propolisszal bevonják, így ezért általában sárgás barna színben találkozhatunk vele, mert a virágporban található olajok és a propolisz festékanyagai megszínezik.

Mi az a Propilénglikol ?

A propilénglikol színtelen, szagtalan, édeskés ízű, viszkózus folyadék. Képlete CH3CH(OH)CH2OH. Két alkoholos hidroxilcsoportja miatt a diolok közé tartozik. Felhasználásuk kávéalapú italokban, folyékony édesítőszerekben, fagylaltokban, tejipari termékekben és üdítőkben. Számos, vízben oldhatatlan gyógyszerhez propilénglikolt használnak oldószerként és vivőanyagként, valamint étkezési termékben. E-száma ételekhez való felhasználáshoz E1520.Mi alkoholmentes propolisztinktúra készítéséhez használjuk élelmiszeripari minőségű oldószerként.

Mit csinálnak a méhek télen ?

Röviden, tömören: fáznak. S közben mézet esznek és a mézből nyert energiával a testüket fűtik és így próbálják átvészelni a telet.



© 2018-2024 - Nemzetimezbolt.hu


Hirdetési partnerek:

Kattints a hirdetésre
Kattints ide


LinkTár.hu