| Kérdések - Válaszok
Tartalom :
Mi az a Propilénglikol ? A propilénglikol színtelen, szagtalan, édeskés ízű, viszkózus folyadék. Képlete CH3CH(OH)CH2OH. Két alkoholos hidroxilcsoportja miatt a diolok közé tartozik. Felhasználásuk kávéalapú italokban, folyékony édesítőszerekben, fagylaltokban, tejipari termékekben és üdítőkben. Számos, vízben oldhatatlan gyógyszerhez propilénglikolt használnak oldószerként és vivőanyagként, valamint étkezési termékben. E-száma ételekhez való felhasználáshoz E1520. Mi alkoholmentes propolisztinktúra készítéséhez használjuk élelmiszeripari minőségű oldószerként.
Mit csinálnak a méhek télen ? Röviden, tömören: fáznak. S közben mézet esznek és a mézből nyert energiával a testüket fűtik és így próbálják átvészelni a telet. Ehhez összehúzódnak úgynevezett fürtbe. Ezt az elnevezést a szőlőfürt formájáról kapta. Ez a valóságban inkább egy elnyújtott gömb, kb. tojás forma, de az milyen hülyén hangozna, hogy tojásba húzódtak :) Nagyon lassan mozog a fürt, oldalirányban is, és saját magában is. Ez utóbbi jelenti azt, hogy a külső méhek időnként helyet cserélnek a fürtben lévőkkel s közben a fürt közepében átmelegednek s közben mézet esznek, hogy legyen energiájuk a fürtöt fűteni. Méhek télen:
| | Méhek télen:
|
Milyen az a nyers méz ? Maguknak van nyers mézük ? Ezt a nyers méz kifejezést én annyira nem tartom szerencsésnek, mert a nyers mint szó olyan durva nyers éretlent sugall mintha a méz nem finom lenne, hanem olyan nyers. Szerencsésebbnek tartom a természetes kifejezést, bár ez sem helytálló mert amit az üvegekbe kínálunk az is természetes méz, mert nem történt vele semmilyen módosító eljárás amitől mássá lenne. Ezért talán a "szűz" kifejezést tartanám a legjobbnak, úgy mint ahogy az olíva olajnál is használják ezt a jelölést. Ha szűz mézet vagy a kérdésnél maradva nyers mézet szeretne valaki fogyasztani akkor azt csakis lépes méz fogyasztásával tudja megtenni. Abban olyan méz található amit a méhek lefedtek és azóta még a levegővel sem érintkezett. Nem érintette fedelezőkés, mézpergető, tároló hordó, stb. Ettől szűzebb, természetesebb mézet nem tudok elképzelni. Igen, nekünk is szokott lenni lépes méz. Ez a fajta méhészeti termék meglehetősen munkaigényes és cserébe nem is annyira keresett termék úgy mint az üveges méz, sőt drágább is és nehézkes a tárolása. Így csak néhány kilogrammot szoktunk ebből szedni és csomagolni, ami viszont többnyire már az ősz elejére elfogy.
A méz gyógyszer ? A méz nem gyógyszer, nem csodaszer, de nagyon sokrétű összetevőkkel rendelkezik, így a méz rendszeres fogyasztása jótékony hatással bír az élő szervezetekre. De a kristálycukor valamint a zsíros egészségtelen ételek fogyasztása helyett mindenképpen jobb a méz. Továbbá a méz egy már a méhek által lebontott cukrot tartalmaz, amihez nem kell a hasnyálmirigynek enzimeket hozzáadni, s az így nincs túlterhelve és nem használódik annyira.
Hogyan tárolhatom a mézet ? A méz egy organikus anyag így a tárolása is úgy történjen, hogy se túl hideg, se túl meleg, se túlzott napsütés ne érje. Az ideális hőmérséklet az a 28-35 °C lenne, de valljuk be azért ez így szinte kivitelezhetetlen. Ezt csak a méhek tudják a méznek megadni, hiszen a kaptárban általában ezt a hőmérsékletet mérhetjük (kivéve télen, de az nem is a méz tárolásáról szól, hanem a túlélésükről). Semmi esetre se tegyük hűtőszekrénybe, ugyan nem romlik meg ettől, de az arra hajlamos mézek nagyon rövid időn belül elkezdenek kristályosodni és akkor meg azt fogják mondani : "A méhész tele rakta cukorral és azért lett ilyen"... Szóval le egyszerűsítve a választ 20-25 °C körüli hőmérsékleten, napfénytől védve, légmentesen zárt edényben ajánlott tárolni a mézet. Miért kell légmentesen tárolni ? Azért mert a méz egy higroszkópikus anyag ami annyit jelent, hogy vizet tud felvenni és leadni. A ha túl sok vizet vesz fel a környezetéből akkor felhígul és meg fog romlani vagyis megerjed, míg ha túl sok vizet ad le akkor nagyon megkeményedik és megindul a kristályosodás.
Visszaváltják a kiürült mézes üvegeket ? Nem. Mert a higiénikus tisztítása nagyon körülményes. Rossz tapasztalatok miatt, pl. hoztak olyan üveget ami ránézésre tiszta volt, de amikor a szokásos tisztasági mosást végeztem rajta és átnéztem az üvegen, nehezen eltávolítható foltok voltak rajta. Az, hogy én pénzt adjak érte és még sikálgassam is a mások által összeretkezett üvegeket, hát köszönöm, de nem kérem ! Ezért történt ez a döntés. Egyébként ha valaki úgy gondolja, hogy kár kidobni, akkor itt tudja hagyni és köszönöm.
Ha viszek mézes üveget, akkor abba kaphatok mézet és így olcsóbb ? Igen. A saját hozott üvegbe (természetesen tiszta állapotban) minden további nélkül adok mézet. Ezt a fajta csomagolást/mézelvitelt előnyben részesítem, több okból is: - a vásárlónak nem kell drágán megvásárolni az üveget, kupakot, címkét - a vásárlónak nem kell EPR, termékdíj, csomagolóanyag díjjal támogatni a környezetszennyezést - nekem nem kell üveget, kupakot beszereznem, pakolni, raktározni, stb. és nincs környezetterhelés - a földünknek amin élünk nem kell energiát adni egy újabb üveg, kupak, címke legyártásához, csomgolásához, szállításához és így mindenki jól jár... csak a mohu nem :) Igen, olcsóbb ! Ezen cikk írása időpontjában 1000 gramm méz vásárlása esetén 200 Ft/üveg, míg 500 gramm méz esetén 120 Ft/üveg díjjal lesz olcsóbb a vásárlás. Ezen árak bármikor változhatnak, mert bármikor újabbnál újabb díjakat, adókat találhatnak ki erre, ezért a vásárlás előtt mindig kérdezzen rá. Az esetleges félreértések elkerülése végett tisztázzuk : A vásárló hozza a saját üvegét és én ugyanabba az üvegbe amit ide hozott, abba itt helyben beletöltöm a mézet és abban tudja elvinni. Tehát nem idehozza az üveget és itt hagyja és másikat visz helyette. Ez a lehetőség csak nálam személyes vásárlás esetén vehető igénybe. Webáruházon keresztül, kiszállításkor vagy egyéb más helyen történő vásárláskor nem. |
|
|